Stateční Tesařovi

25.08.2012 14:07

Pan Tesař  se rozhodl  na konci r.2009 prodat svůj byt v Praze. Měl v úmyslu pořídit si malý domek a odstěhovat se svou ženou a malou dcerkou na venkov, to vše hlavně z úsporných důvodů.

Za účelem prodeje  sám oslovil 2 realitní kanceláře RE MAX a KKN se kterými podepsal neexkluzivní smlouvy. Na základě inzerce těchto realitních kanceláří, oslovila v lednu 2010 pana Tesaře operátorka společnosti PROLUX Consulting Int.s.r.o.  a sdělila panu Tesařovi, že by měla zájem zastupovat ho při prodeji. Pan Tesař zaskočen nabídkou, namítal, že má již smlouvy s jinými realitkami. Operátorka mu sdělila, že to není na závadu a že PROLUX je navíc schopen zajistit okamžitě zájemce ze své databáze.  Na dohodnutou schůzku pak přišel makléř Daniel Bláha, který pana Tesaře jednak ujistil, že v žádném případě neusiluje o exkluzivní smlouvu a navíc tvrdil, že dokonce již má konkrétního zájemce o podobnou nemovitost za cenu 2 560 000 . Když pan Bláha pana Tesaře ujistil, že provizi určitě dostane jedině ta kancelář, která prodej skutečně zajistí, neměl pan Tesař o jeho slovech pochybovat a prokousávat se spletí jakýchsi ustanovení a paragrafů, k jejichž prostudfování by potřeboval nějaký čas. Pan Bláha navíc údajně velmi spěchal a tak pan Tesař podepsal smlouvu o podpoře prodeje nemovitosti v dobré víře v pravdivost slov makléře, aníž by si ji přečetl.

Vzhledem k tomu že oproti slibům, nebyl panu Tesařovi ze strany PROLUXU  žádný vážný zájemce doporučen, prodal tedy pan Tesař bez jakýchkoli obav začátkem března 2010 byt prostřednictvím RK  KNN. 

Již 17.3.2010 přišla ovšem panu Tesařovi od PROLUXU faktůra na částku 108 000,-Kč. Když pan Tesař odmítl tuto částku uhradit s tím, že mu bylo řečeno, že nepodepisuje exkluzívní smlouvu, podal na něho PROLUX žalobu k rozhodčímu soudu. O tom, že tento soud proběhl, se pan Tesař dozvěděl až se 14ti denním zpožděním. Požadovaná částka tím narostla na 160 000,-Kč. Na základě Rozhodčího nálezu pak byla panu Tesařovi nařízena Exekuce. Tehdy se pan Tesař obrátil na naše sdružení. Sepsali jsme  pro pana Tesaře Odvolání proti nařízení exekuce a návrh na zrušení rozhodčího nálezu. Teprve po roce obdržel pan Tesař Usnesení Krajského soudu v Praze, že Odvolání se ZAMÍTÁ. 

Tesařovi, kteří chtěli stěhováním z Prahy na venkov vyřešit svoji svízelnou finanční situaci, se nyní ocitli na hranici možnosti přežití. Pan Tesař je po těžké operaci, bez možnosti získat zaměstnání a to málo, co se paní Tesařové podaří vydělat jim sebere exekutor. Pan Tesař nicméně svůj boj nevzdává a naše sdružení je rozhodnuto jej podpořit i kdyby měl případ skončit ve Štrasburku.